Otroška hrana

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

2. sep 2007 23:29

Glede nasvetov zdravnika o prehrani dojenčka - v bistvu so vse to priporočila, starši jih lahko upoštevajo ali pač ne. Glede dajanja arašidov in podobnih alergenih živil. Tu ne gre za odrekanje celo življenje, ampak le za čas, dokler prebavni sistem otroka ne "dozori", da je sposoben normalno prebaviti ta živila. V bistvu se meni ne zdi to odrekanje, saj ne vidim smisla, zakaj bi otrok do 1. leta moral jesti arašide, školjke, gobe in podobna živila. Večini otrok "prepovedana" živila niti nebi pustila reakcije, ampak kakšnemu pa. In dejstvo je, da večji kot je otrok, lažje je zdraviti njegovo reakcijo na neko hrano. Glede mleka - pred dvajsetimi leti se verjetno nihče ni ukvarjal s tem, ali je kravje mleko primerno ali ne (mlečne formule so bile verjetno precej dražje kot danes). Ampak takrat se niti niso ukvarjali s tem, ali je škodljivo jesti svinjsko meso, pa gledati televizijo, se ne gibati redno... V mladosti moje mame so otrokom v mleko zakuhali mak, da so spali. Ponekod so jim dude namakali v vino. Pa so preživeli in so zdravi. Ampak me noben ne bo prepričal, da je to dokaz, da je to v redu za otroke. Pa kljub temu, da danes kravje mleko velja za neustrezno, to ne pomeni, da so tiste mamice, ki so ga dajale svojim otrokom staromodne, da jih ne skrbi za otrokovo zdravje - danes je znanih gotovo več dejstev o zdravi prehrani (tako za otroke kot za odrasle), kot jih je bilo pred npr. 20 leti. Če to nebi držalo, danes nebi jedli polnozrnatega namesto belega kruha, pili vode namesto gaziranih pijač, uporabljali oljčnega olja, jedli perutnino namesto svinjine, se izogibalo živalskim maščobam, jajcem, sladkarijam, konzervansom, barvilom.... To vse smo pred toliko leti jedli, pa smo danes še vedno živi. In ne zdi se mi prav, da se mamicam, ki jih skrbi za zdravje svojih otrok, zbuja slabo vest, da komplicirajo ali kaj odrekajo svojemu otroku. Vsak naj se sam odloči, kaj bo svojemu otroku ponudil za jest. No, saj jaz tudi pri prehrani otrok ne kompliciram rada. S kravjim mlekom nisem imela težav, ker sem itak do 1. leta dojila. Skuhala sem, kar je imel mali najraje - malo pa sem pazila pri "tistih" živilih(v bistvu zato, ker je očka alergik) in sem mu jih dala šele ko je bil dovolj star, pa ni bil nikoli lačen in tudi jedilnik je bil kar pester. Kmalu po enem letu pa je itak začel jesti isto hrano kot mi. matilda

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

3. sep 2007 14:31

Matilda , rada bi napisala kar hvala, ker si tako lepo napisala svoj odgovor. Mislim, da si zadela žebljico na glavico! veverica

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

3. sep 2007 16:50

Ja, Matilda, se popolnoma strinjam s tabo! Tudi jaz se držim priporočil pediatrov in naravnost mrzim stavke kot sto: Ja, naš je že pri tehinteh mesecih pojedel topato, pa je čisto zdrav! Hrana se je definitivno spremenila in znanost napredovala. Zakaj sprejmete, da danes operirajo na odprtem srcu, presajajo organe, ko pa pridemo do prehrane, pa naj ostane vse po starem?? Pred 20 leti niso imele celulita niti ženske pri 40ih, danes ga imajo že 12 letne deklice, otroci zbolevajo za diabetesom tip.2, da o alergikih niti ne govorimo... Moja enoletnica jé VSE, razen tistih par prepovedanih oz. odsvetovanih reči. Zagotovo jé bolj pestro kot marsikateri odrasel človek. Ne vidim, kje je tu kopliciranje ali odrekanje. lp, Janja

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

3. sep 2007 17:57

janja kaj se pa jeziš? vsak se sam odloči kaj bo dal svojemu otroku za jest. saj tebi ni nihče nič oporekal ali rekel da delaš kaj narobe. to je forum in vsak pove svoje mnenje. in ker smo tukaj ljudje različnih generacij pride do tega da vemo kako je bilo včasih in kako je danes. če je kdo napisal da je svojemu otroku dal vse za jest potem vredu. če je drugi napisal da pazi kaj mu da za jest tudi vredu. tako pač je. če ti meniš da delaš prav ne vem zakaj se jeziš tukaj. nektarina

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

3. sep 2007 19:31

Pod "kompliciranje" smatram to, da glih za vsako malenkost nekdo klicari pediatra ali koga drugega ali pa pol žlahte, če bo otroku slučajno slabo ali ne.

Roko na srce, take mame se tudi najdejo, pa lahko mirne duše vsi rečemo, da so komplikatorji.

Pa ne zamerit, imam kolegico, ki je teden dni non stop visela na telefonu in spraševala , če enoletnik lahko je gris, če lahko je špinačo, če lahko drži v roki pol žemlje...dobesedno tako. Kaj pravite? Kako poimenujemo takšne ljudi????

titta

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

3. sep 2007 19:32

Nektarina, jaz se sploh ne jezim. Kot ostali, sem povedala, kaj mislim. lp, Janja

Kristina  

član od: 13.1.2007

sporočila: 425

3. sep 2007 21:39

Tudi jaz se strinjam z matildo, pa po drugi strani tudi z mamamio, pa še z nekaterimi.Res je, otrokov želodček in ostali organi do enega leta enostavno niso prilagojeni na vse vrste hrane, to je taka čisto laična ugotovitev, katero vemo vsi in je resnična. Svojima dvema do enega leta starosti nisem dajala mleka in jajc naprimer, sta pa jedla "vse ostalo".Pod to mislim vse vrste sadja in zelenjave, brez dodatka soli in sladkorja, ter meso. Sol odlično nadomesti dodatek zelene, sladkor pa janež, ki ga lahko dodaš zraven ko kuhaš sadje za čežano oz kašico.Če pa dodaš zraven še kak keks svežemu, je pa tako slajše. Zelo dobre in enostavne so razne juhice, najboljše iz telečjih kosti, noter pa dodaš vse sorte zelenjave, ki jo potem spasiraš, juhico lahko zakuhaš še z malo zdroba in dodaš spasirano zelejavo.Če kuhaš kokošje meso ali pa govedino ga sesekljaš zraven. Se strinjam, nič kompliciranja, ampak od začetka le mora bit hrana prilagojena majhnemu otroku.In če otroku od začetka ponudiš raznoliko hrano, čim bolj naravno, veliko zelenjave, tudi kasneje nebo problemov. Jaz bi svetovala čim manj hipov in frutkov, seveda ne rečem da niso dobri, tudi moja sta jih jedla, ampak le če smo kam šli ali za kašno malico vmes, drugače pa je vsekakor najboljši sveže pripravljen obrok. Ja takih krav, od katerih mleko smo pili mi, "ne delajo več".Mogoče je tisto mleko vsebovalo manj alergenih snovi, glede na to da so se krave hranile s krmo z manj onesnaženih pašnikov kot sedaj, da niso poznali silosov in raznih kemikalij.Pa vendar, sama sem alergik, tudi moja sestra je, da ne govorim o nečakinji mojega moža, ki nesme jesti vsake druge stvari in tudi mlajši sin moje sestrične.Moji otroci pa hvalabogu ne. Torej? Raznoraznih alergij, na vse mogoče je vedno več, kaj pa je pravi vzrok za to, kdo ve.Zato, zakaj bi otroku res dajali tistih nekaj odsvetovanih stvari, če pa se lahko potrudimo in ker tako tudi želimo, damo najboljše! Blagor nam, ki imamo zdrave otroke, mamice alergikov vedo kako je hudo. Naj jutri v novi šolski dan odkoraka čim več zdravih otrok Kristina

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

4. sep 2007 21:24

"Jaz bi svetovala čim manj hipov in frutkov,..."

Kristina, to je beseda,   pa nočem nič slabega tem proizvajalcem. Edino ena stvar me moti: pravijo, da so vsi ti izdelki popolnoma naravni in brez konzervansov. Zakaj pa so potem kar nekaj časa na polici v trgovinah in še to ne v hladilniku ampak kar tako, tam kjer niso glih temperature za take stvari!!!

 

Moji mali z veseljem dajem take domače, naravne z dobro voljo kuhane obroke in si resnično želim, da bi jo kar najdlje obvarovala pred pretečo kemijo iz okolja.

titta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

4. sep 2007 22:08

Sterilnost je zadosti dober razlog, zaradi katerega se hrana ne pokvari, kjerkoli že je. In, da se jo doseči po fizikalni ali kemijski poti. rimljanka

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

4. sep 2007 22:14

titta, če dopolnim rimljankino pojasnilo s konkretnim primerom: tudi domač kompot se ne pokvari v tednu ali dveh, kajne... Zagotovo pa je druga pesem, če otroku ponudimo sveže sadje... Saj verjetno ni mamice, ki bi otroka "futrala" le s kupljenimi kašicami!? Na kakšen izlet pa je res lažje odnesti kupljeno stekleničko! veverica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti